Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZOP 5. května 2012

Po úspěšném složení první zkoušky - ZZO - jsem byla před zkouškou ZOP klidnější, ale ne o moc. Zejména proto, že Bodie neuměl „vstaň“ a já jsem nebyla schopná ho to za dva měsíce naučit. Pak jsme taky měli zkoušku skládat v Psí škole „Na Ostrově“, kam chodíme na agility, ale nikoli na poslušnost. Zúčastnili jsme se jednoho společného nácviku, abysme se seznámili s pejskama ze stejné skupiny, a pak jsem sice chtěla přijít ještě jednou, ale nějak nebyl čas (a chuť).

V sobotu ráno to teda začalo - myslím křeče u mě v břiše. Bylo to sice nepříjemné, ale zároveň dobré znamení, že mi ta zkouška přece jenom není ukradená :-) Slibovali zataženo a zimu, venku ovšem svítilo sluníčko a bylo teplo (až moc). Na cvičák jsme dorazili před devátou, protože jsem to doma už nemohla vydržet. Zrovna tam s panem rozhodčím Novákem cvičila skupina, která skládala ZPU1. (Martina to měla vymyšlené tak, že nejdřív odcvičí ZPU1 a potom teprve ZOPky, protože na ty byly přihlášené dvě háravky, tak aby svou přítomností zbytečně nerušily.) Počkala jsem, až odcvičí, a pak jsem teprve šla dovnitř. Odevzdala jsem všechny prckovy papíry a čekala, co bude. V mezičase se vevnitř spočítaly body ZPUjedničkám a všichni to zvládli. Pak přišly na řadu ZOPky. Sešlo se nás asi 7, z toho se Bodie před začátkem stihl servat s patterdale teriérem Oggym, což ho asi trochu rozhodilo.

Šli jsme na řadu první - já s Bodiem na poslušnost, Jana s pudlem Dennym na odložení. (Jana měla dobrý start, když začala hlášení rozhodčímu slovy: „Dobrý den, pane komisaři...“) Nejdřív jsme dělali přivolání. Bodie odběhl na první povel - sice to asi nebylo přímo 10 kroků, ale bylo to přesvědčivé - přivolala jsem ho, přiběhl hned, předsedl. Pak jsem ho přiřadila k noze. Hezké. Potom přišla na řadu ovladatelnost na vodítku - chodilo se na slunku, tak jsem byla zvědavá, jestli se prcek povleče, ale šel na mírně prověšeném vodítku. Asi jsem dělala příliš prudké pohyby u obratů, protože tam sebou docela škubal. Obraty na místě byly docela rozpačité, u „čelem vzad“ jsem dokonce musela dát druhý povel, aby se srovnal. Potom jsem ho odepnula a dělali jsme ovladatelnost bez vodítka. Ta byla o dost nepřesnější, Bodie šel místy hodně daleko od nohy, ale „čelem vzad“ za pochodu se mu povedlo hezky. Na místě ovšem „čelem vzad“ nestálo za nic. Pak přišlo na řadu sedni-lehni-vstaň. Nejdřív „lehni“ - to umí Bodie perfektně. Škoda, že to panu rozhodčímu neukázal :-( Zůstal sedět a civěl na mě. Takže až na druhý povel. Potom obávané „vstaň“ - tady Bobeš nepřekvapil, nevstal (ani když jsem mu pomohla vodítkem), až snad při nadzvednutí rukou. Ze stoje si pak sednul na jeden povel a škaredý pohled. Následovalo odložení. Nutně jsem potřebovala, aby Bodie ležel ve stínu, cedulky na odložení však byly na slunku a poblíž byl jenom úzký stín od sloupu. Tak jsem Bodieho položila do toho kousku stínu, co tam byl. Celou dobu jsem ho hypnotizovala (všimli jste si někdy, jaká dálka je 30 kroků?), aby tam ještě chvilku vydržel, a on opravdu vydržel :-) Pak jsem se k němu vrátila a když jsem mu řekla „sedni“, zůstal na mě zase jenom zírat vleže. No tak jsem mu nenápadně šlápla nohou na packu... a vyskočil. Když odcvičili i ostatní, šli jsme na skupinové cviky. Nejdřív ovladatelnost ve skupině. No prcek chodil, ale nic moc. Zvládnul i dvakrát protichod. Pak se dělalo sedni-lehni-vstaň ve skupině. Na „lehni“ jsem po zvukovém povelu udělala i výrazný posunek, při „vstaň“ jsem mu pomohla vodtíkem. Potom jsme měli odložení ve skupině, tentokrát na plném slunci. Naštěstí začal foukat vánek a Bodie to vydržel celé dvě minuty, a to dokonce přestože výše zmíněný Oggy na konci řady se začal válet a sednul si. Pak jsme šli na nepříjemný materiál. Šla jsem vedle materiálu, Bodie to zvládal až po sednutí a následný přechod přes pytel s PET flaškama, který přeskočil. No a nakonec se dělalo přenášení, které jsme trénovaly s Radankou (teta ho krmila a krmila a krmila), takže to zvládnul bez protestů. Cool :-)

ZOP - body
Cvik
Body (/10)
Přivolání 10
Ovladatelnost na vodítku 9
Ovladatelnost bez vodítka 9
Sedni-lehni-vstaň 7
Trvalé odložení 10
Ovladatelnost ve skupině 10
Sedni-lehni-vstaň ve skupině 10
Odložení ve skupině 10
Chůze po nepříjemném materiálu 10
Přenášení psa 10
Celkem
95

Na tu hrůzu, co jsme předvedli, jsme dostali překvapivě vysoké body. Při vyhlášení jsme dokonce dostali pamlsky za třetí nejlepší výkon :-) Ještě předtím ale cvičily háravky, které Martina povolala až nakonec, aby nikoho nerušily ve výkonu. Potom se ještě čekalo, až se spočítají bodíky, hafáci běhali a páníčci jedli uzené a sekanou, které tam nějaké dobré duše přichystaly. Ňamka.

Domů jsme dorazili kolem poledne a jak se ukázalo později, i pěkně opálení (rudí).

fotky od Svaťky Liškové