Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svod dorostu

Po sobotní výstavě jsme byli přihlásení také na svod dorostu, a to celý vrh: Breisi, Blek a Boyd. Při přihlašování na poslední chvíli jsem zazmatkovala a omylem poslala místo 60 korun za svod 290 korun za bonitaci, čímž jsem zřejmě celé jihomoravské pobočce způsobila bezesnou noc. Nu což.

S úpravou srsti jsem se rozhodla to nepřehánět, protože jsme jednak byli upravení po včerejší výstavě (mezi posuzováním mi paní chovatelka Bodieho oškubala), a jednak se mi nechtělo. Získali jsme tak o třičtvrtě hodiny spánku víc. Což ovšem nic neznamenalo, protože s rozbřeskem jsem zjistila, že venku celkem vydatně prší, a tak jsem se děsila, co budeme dělat, když nepřestane. A ono nepřestalo...

Takže jsme přijeli na místo určení, Pavlík s ňufáčkama radši zůstali v autě a já jsem šla obhlédnout situaci. U přejímky mi bylo řečeno, že svod bude, bohužel s počasím nic nenadělají. Déšť neustával... a tak vůbec. Takže v přiměřeném předstihu jsem vytáhla z auta Bodieho a Pavlíka, Hušenka tam zůstal, a šli jsme si stoupnout do klubovny. Nachystali jsme se jako vrh s Breisi (krásně upravenou, suchou a čistou) a Blekem (ostříhaným, ale ne na těch správných místech). Po dalším čekání, předbíhání a podobně jsme byli zavoláni k MVDr. Pavelkovi na svádění.

Nejdřív si vyžádal Boyda, tedy Bodieho. Nechal se očuchat, zkontroloval mu chrup - obzvlášť potěšující byla poznámka o P1 „malý, ale je náš“ - a oči, a pak se ho jal přeměřovat. Stáli jsme všichni pod přístřeškem, Bodie z toho byl na nervy, navíc ho otravoval Blek, takže nakonec pan rozhodčí naměřil 33 cm. Netuším, jak se mu to povedlo, když už v půl roce měl 35 a v devíti měsících 36, takže to budu považovat na náhodu. Potom nás poslal obejít kolečko a se zalíbením se díval, jak elegantně se Bobášek pohybuje. Nakonec nám vysvětloval ocásek: ideálně by měl být nasazený (tj. u kořene) pod úhlem 45° (směrem ven), dá se tolerovat i kolmý, ale Bodie ho má převrácený směrem k hlavě, což je vada (Z). Není ale vyřazující. A taky by to prý chtělo lepší úpravu, s čímž souhlasím. Nakonec jsem v kódu objevila W = krátká rovná záď, na kterou nevím, jak pan Pavelek přišel, když Bodieho viděl v podstatě jen shora :-)

Svod dorostu: 00/5AWZ/+

Potom přišel na řadu Blek, a tam se objevil problém už u zubů. Za prvé, Bleček má mírný předkus, a to tak, že na pravé straně se mu nedá tlama úplně zavřít (ne že by to u psa krmeného komerčně vyráběnou stravou vadilo, ale zřejmě by nebyl schopný si „ustříhnout“ maso z kořisti). Za druhé, chybí P1 oboustranně dole. Pak samozřejmě nebylo možné zkontrolovat srst, protože byl v podstatě jen v podsadě. Naměřili mu 35 cm, což by asi odpovídalo dvoucentimetrového rozdílu oproti Bodiemu.

Když jsme opustili kruh, řekla jsem paní chovatelce, že Bodieho chci stále uchovnit, ale nechci s ním krýt, protože se zdá, že po některém z rodičů má v genech chudozubost. Breisi se neprořezala P1, Blekovi chybí dokonce dvě, a naše trápení už asi znáte. Připadá mi nefér zanášet do chovu tuto vadu, i kdyby snad jinak Bodie byl přínosný. No, možná jednou nebo dvakrát... ;-)